23 grudnia 2019

Dla kogo jest odzież ostrzegawcza?

Odzież ostrzegawcza, lub inaczej zwana odzież odblaskowa, to specjalny rodzaj ubrań, najczęściej kamizelka lub kurtka ze spodniami, które mają na celu sprawiać, żeby ludzie, których praca naraża na wypadki ze strony ruchu drogowego lub innych czynników powiązanych z wykonywanym zawodem byli bardziej widoczni zarówno w dzień jak i w nocy.

Z czego zrobiona jest odzież ostrzegawcza?

Odzież odblaskowa wykonywana jest ze sztucznego tworzywa i opatrzona specjalnym materiałem fluorescencyjnym, równomiernie rozmieszczonym z przodu jak i z tyłu ubrania (z tolerancją różnicy dziesięciu procent). Materiał ten powinien opasać tors, oraz rękawy kurtki, jak również nogawki spodni i nie powinny być węższe niż pięćdziesiąt milimetrów.

Odblask na odzieży ostrzegawczej ma za zadanie odbijać padające na niego światło w stronę przybliżoną do jego źródła, dlatego ważne jest, żeby nie zasłaniać takowych części odzieży.

Kto powinien nosić odzież ostrzegawczą?

Ubrania z odblaskami mają sprawiać, żeby ludzie, których zawód wykonywany naraża na zagrożenia wynikające z ruchu drogowego bądź innych czynników powiązanych z pracą byli bardziej widoczni nie tylko w nocy, ale również w dzień. Jak można się domyśleć, do zawodów tego typu należy przede wszystkim policjant drogówki, strażak czy ratownik medyczny. Obaj muszą w dzień oraz w nocy być dobrze widoczni, zwłaszcza na różnych akcjach i interwencjach.

Kolejnym przykładem zawodu, w którym należy dbać o to, aby być dobrze widocznym z dużej odległości jest pracownik budowy. I nie chodzi tu tylko o odległość w poziomie, ale również i w pionie. Zawsze na budowach jest zagrożenie, że ktoś nawet przypadkiem zrzuci ciężkie materiały z wysokiego rusztowania, a dzięki odzieży ostrzegawczej założonej przez współpracowników będzie widział, gdzie zrzut będzie bezpieczny.

Inną sprawą są osoby pracujące przy maszynach w zakładach pracy. Ludzie ci muszą posiadać odpowiednią odzież ostrzegawczą, żeby byli widoczni, kiedy zbliżają się do włączonej maszyny. Wtedy operatorzy będą w stanie zauważyć takową osobę i na czas wyłączyć maszyny, zapobiegając wypadkowi.

Tak samo pracownicy kolei, których zadaniem jest naprawa i kontrola torów powinna być ubrana w odpowiednią odzież odblaskową, aby być widocznym dla nadjeżdżających pociągów.

Poza tym, należy jednak pamiętać, że nie tylko pracownicy mogą posiadać takowe ubrania. Odzież odblaskowa, a przynajmniej elementy odblaskowe są również potrzebne dla każdego pieszego oraz rowerzysty, uczestniczącego w ruchu drogowym. W ten sposób stają się oni bardziej widoczni dla kierowców oraz zmniejszają prawdopodobieństwo wypadku.

Jak widać, odzież ostrzegawcza jest niezwykle potrzebna w wielu różnych miejscach pracy i często może uchronić ludzi przed wypadkiem, który może mieć tragiczne skutki.

SHARE:
PORADY 0 Replies to “Dla kogo jest odzież ostrzegawcza?”
codeengineers