29 września 2021

Uprawnienia elektryczne sep – uprawnienia potrzebne są do instalacji fotowoltaiki

Wydawać by się mogło, że instalacja fotowoltaiki jest bardzo prosta. W rzeczywistości jest jednak trudniej. Dlaczego? Wszystko to za sprawą tego, iż systemy fotowoltaiczne wytwarzają prąd, który ma dużą moc i napięcie. Nieodpowiedni montaż takiej instalacji może doprowadzić do zwarcia czy nawet pożaru, dlatego wykonywanie takiej pracy przeznaczone jest tylko dla osób posiadających odpowiednie kwalifikacje.

Uprawnienia elektryczne sep – montaż paneli fotowoltaicznych

Jak już wspomnieliśmy, instalacja fotowoltaiczna służy do wytwarzania prądu, w związku z tym osoba, która się chce tym zajmować, musi mieć uprawnienia elektryczne sep typu D oraz E (D – dozór, E – eksploatacja).

Przyszły montażysta paneli fotowoltaicznych powinien zapisać się na kurs SEP oraz zdać egzamin państwowy. Są to konieczne kwalifikacje w przypadku danego rodzaju pracy. Takie uprawnienia elektryczne może uzyskać osoba, która ukończyła 18 lat. Należy jednak pamiętać, by po 5 latach ponowić uprawnienia, ponieważ przez taki okres są ważne, a więc po upływie tego okresu należy je odnowić.

Uprawnienia elektryczne sep – jakie dodatkowe uprawnienia potrzebuje montażysta instalacji fotowoltaicznej

Wspomniane już wcześniej uprawnienia sep do 1 kV są konieczne do wykonywania jakichkolwiek prac związanych z elektrycznością, jednak to nie jedyne kwalifikacje, które powinien posiadać montażysta. Zdecydowanie powinien legitymować się również uprawnieniami, które pozwalają na pracę na wysokości (te są wprost niezbędne) oraz certyfikatem przyznawanym przez UDT.

SHARE:
EDUKACJA 0 Replies to “Uprawnienia elektryczne sep – uprawnienia potrzebne są do instalacji fotowoltaiki”
codeengineers