6 marca 2020

Uprawnienia elektryczne SEP, czyli jak formalnie zostać elektrykiem

Kwestię konieczności posiadania uprawnień elektrycznych reguluje Prawo Energetyczne, które mówi, że osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji zobowiązane są, aby posiadać potwierdzone świadectwem kwalifikacje wydane przez komisje kwalifikacyjne.

Pewnie zadajesz sobie pytanie cóż to takiego ta eksploatacja sieci, urządzeń i instalacji? Jest to wszelka ingerencja w instalacje elektryczne, poczynając od najprostszych spraw typu przełożenie przewodu z jednego zacisku do drugiego.

Drugą sprawą, bardziej językową jest to, że w prawie nie zostało użyte słowo uprawnienia tylko świadectwo. Ale uspakajamy, bo tak elektryk posiadający uprawnienia elektryczne SEP to taki, który posiada świadectwo kwalifikacyjne wydane przez uprawnioną komisję i jednocześnie zaświadczające, że ma odpowiednie kwalifikacje do wykonywania określonych czynności związanych z elektryką. Elektryk to świadectwo zawsze powinien mieć przy sobie.

W tym miejscu chciałoby się napisać, że jest jedno świadectwo określające czy jesteś elektrykiem i zamknąć temat, ale to nie jest tak do końca.

Uprawnienia elektryczne SEP – co masz na świadectwie

Co prawda na świadectwie kwalifikacyjnym nie ma ocen, ale wyszczególnione jest, do czego masz uprawnienia, a do czego ich nie posiadasz.

Uprawnienia elektryczne SEP występują w 3 typach: G1, G2, G3. Opisując je w skrócie to:

G1 – ten typ uprawnień dotyczy instalacji i sieci elektroenergetycznych zasilanych napięciem do 1000 V, jak i powyżej 1000 V.

G2 – generalnie ten typ uprawnień przydatny jest w instalacjach przemysłowych i dotyczy urządzeń ciepłowniczych powyżej mocy 50 kW.

G3 – te uprawnienia dotyczą urządzeń związanych z przesyłem, przetwarzaniem i przechowywaniem gazu.

codeengineers
Ostatnio opublikowane przez codeengineers (zobacz wszystkie)
SHARE:
EDUKACJA 0 Replies to “Uprawnienia elektryczne SEP, czyli jak formalnie zostać elektrykiem”
codeengineers