16 kwietnia 2021

Powłoki antykorozyjne – rodzaje

Powłoki ochronne to nic innego jak warstwa, którą wytwarzamy na powierzchni metalu w celu jego ochrony. Główny cel takiego zabiegu to zabezpieczenie metalu przed korozją. Powłoki antykorozyjne dzielimy ze względu na mechanizm ochrony, sposób nanoszenia, skład oraz trwałość.

Korozja – czym jest

Zapewne większość wie, że korozja to nic innego jak proces stopniowego niszczenia metali. Jest to główny czynnik, który ma wpływ na żywotność metali. Z tego powodu nie powinien dziwić fakt, że aktualnie korzysta się z powłok ochronnych w celu ochrony metalu przed skutkami korozji. Warto jednak wiedzieć, że wyróżniamy dwie główne grupy powłok antykorozyjnych. Chodzi o powłoki organiczne oraz nieorganiczne.

Rodzaje powłok antykorozyjnych

Pierwsza grupa powłok ochronnych to powłoki organiczne. Zalicza się do nich przede wszystkim smary antykorozyjne , lakiery, farby oraz tworzywa sztuczne. Druga grupa natomiast to powłoki nieorganiczne, do których zaliczamy powłoki metalowe i niemetalowe.

W powłokach metalowych wyróżniamy powłoki anodowe i katodowe. Te pierwsze są wytwarzane z metali, które posiadają bardziej ujemny potencjał elektrochemiczny niż materiał, który jest zabezpieczany. Najczęściej jest to cynk. Natomiast powłoki katodowe to rodzaj powłok, który jest wytwarzany z bardziej szlachetnych metali niż metal, z którego wykonana jest zabezpieczana powłoka.

Jeśli chodzi o powłoki antykorozyjne niemetalowe, to tutaj można zaliczyć przede wszystkim malowanie proszkowe. Jest to jedna z najnowocześniejszych metod nanoszenia powłok malarskich, które potem wygrzewane są w wysokich temperaturach. Jest to metoda, którą najczęściej wykorzystuje się do pokrywania powierzchni aluminiowych i jego stopów.

 

Popularne tagi: zabezpieczenie antykorozyjneśrodki antykorozyjneśrodek antykorozyjnyochrona przed korozjązabezpieczenie przed korozjąochrona antykorozyjnaochrona metali przed korozjąprodukty antykorozyjne

Zadzwoń:
+42 633 53 73

Zobacz stronę:
http://www.excor.pl/pl/kontakt
powłoki antykorozyjne

Dojazd:

codeengineers
Ostatnio opublikowane przez codeengineers (zobacz wszystkie)
SHARE:
PRZEMYSŁ 0 Replies to “Powłoki antykorozyjne – rodzaje”
codeengineers