25 stycznia 2021

Powłoki antykorozyjne, czyli metody ochrony metali przed korozją

Metody ochrony przed korozją to jedna z dość szybko rozwijających się dziedzin techniki. Nikt nie przypuszcza, że tak popularna korozja kosztuje światowy przemysł stalowy miliardy dolarów, które wydawane są na naprawę uszkodzonych przez nią elementów. Jakie są najpopularniejsze metody zabezpieczeń antykorozyjnych?

Powłoki antykorozyjne

Jedne z najpopularniejszych zabezpieczeń antykorozyjnych są powłoki antykorozyjne . Mają one podwójne zadanie. Po pierwsze izolują materiał od środowiska korozyjnego, a po drugie zapewniają również ochronę elektrochemiczną.

Elektrochemiczna ochrona przed korozją

Elektrochemiczna ochrona przed korozją jest metodą dużo starszą, niż mogłoby się nam wydawać, bo sięga aż I połowy XIX wieku. Swoje zastosowanie znajduje do zabezpieczania okrętów, statków, rurociągów oraz zbiorników na ciecze. Dzielimy ją na katodową i anodową.

Zabezpieczanie przed korozją – nie tylko izolacja

Metody zabezpieczania przed korozją to nie polegają tylko na izolowaniu materiału od środowiska bądź stosowania odpowiednich środków elektrochemicznych. Znane powiedzenie mówi „lepiej zapobiegać niż leczyć”, tak i tutaj ono dobrze się sprawdzi. Używanie odpowiednich materiałów oraz odpowiednie projektowanie w dużym stopniu ogranicza działanie korozji. Przede wszystkim w konstrukcjach stalowych trzeba unikać kształtów, które pozwalają na gromadzenie się resztek opadów atmosferycznych.

Ważny jest również odpowiedni dobór materiałów. Obecnie można dobierać materiały odpowiednie do środowiska, w jakim będą funkcjonować, tym samym maksymalnie ograniczając wpływ korozji.

Warto pamiętać, że każdy przypadek doboru odpowiedniego materiału i zabezpieczenia antykorozyjnego trzeba rozpatrywać indywidualnie.

 

 

Popularne tagi: powłoka antykorozyjna , odrdzewiacz , oleje antykorozyjne , zabezpieczenie antykorozyjne , środki antykorozyjne , środek antykorozyjny , ochrona przed korozją , zabezpieczenie przed korozją , ochrona antykorozyjna

 

Zadzwoń:
+42 633 53 73

Zobacz stronę:
http://www.excor.pl/pl/kontakt
powłoki antykorozyjne

Dojazd:

codeengineers
Ostatnio opublikowane przez codeengineers (zobacz wszystkie)
SHARE:
PRZEMYSŁ 0 Replies to “Powłoki antykorozyjne, czyli metody ochrony metali przed korozją”
codeengineers